Resultaträkning
| Löpande prisnivå, mnkr | KOMMUNEN | KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Not | 2018 | 2017 | Not | 2018 | 2017 | |
Verksamhetens intäkter |
1 | 421,3 | 469,1 | 1 | 566,5 | 596,9 |
| Verksamhetens kostnader | 2 | – 1 628,5 | – 1 616,0 | 2 | – 1 712,9 | – 1 707,6 |
| Avskrivningar | 3 | – 39,3 | – 38,2 | 3 | – 77,5 | – 74,5 |
| Jämförelsestörande intäkter | 4 | 1,4 | 1,3 | 4 | 1,3 | 0,4 |
| Jämförelsestörande kostnader | 4 | – 8,8 | 0,0 | 4 | – 8,8 | 0,0 |
| Verksamhetens nettokostnader | – 1 253,8 | – 1 183,7 | – 1 231,4 | – 1 184,8 | ||
Skatteintäkter |
5 | 836,5 | 832,6 | 836,5 | 832,6 | |
| Generella statsbidrag netto | 6 | 363,6 | 382,7 | 363,6 | 382,7 | |
| Finansiella intäkter | 7 | 5,9 | 4,4 | 5 | 4,0 | 2,7 |
| Finansiella kostnader | 8 | – 4,2 | – 4,4 | 6 | – 17,6 | – 18,8 |
| Skatter och minoritetsandelar | 7 | – 8,8 | 22,3 | |||
| Resultat före extraordinära poster | – 52,0 | 31,7 | – 53,7 | 36,7 | ||
Bokslutsdispositioner, skatter med mera |
||||||
| ÅRETS RESULTAT | 9 | – 52,0 | 31,7 | – 53,7 | 36,7 | |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 1 Verksamhetens intäkter |
||
| Verksamhetens intäkter enligt driftredovisningen | 576,7 | 620,2 |
| Avgår interna poster | – 155,4 | – 151,1 |
| Summa | 421,3 | 469,1 |
| Interna poster består av interna hyror, kapitalkostnader samt interna tjänster. | ||
RKR 18 Redovisning av intäkter | ||
| Erhållna bidrag till anläggningstillgångar tas upp som en förutbetald intäkt i enlighet med rekommendationen ”RKR 18” och periodiseras över anläggningstillgångens nyttjandeperiod. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 2 Verksamhetens kostnader |
||
| Verksamhetens kostnader enligt driftredovisningen | 1 783,9 | 1 767,1 |
| Avgår interna poster | – 155,4 | – 151,1 |
| Summa | 1 628,5 | 1 616,0 |
| Interna poster består av interna hyror, kapitalkostnader samt interna tjänster | ||
Därav Pensionskostnader |
||
| Årets ökning av pensionsavsättning | 11,0 | – 0,4 |
| Årets utbetalningar | 36,1 | 35,6 |
| Årets intjänade individuella del för utbetalning | 42,4 | 38,5 |
| Insatt i pensionsstiftelse | 0,0 | 0,0 |
| Summa | 89,5 | 73,8 |
| Beloppen inkluderar löneskatt. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 3 Avskrivningar |
||
| Mark, byggnader och tekniska anläggningar | 30,5 | 30,2 |
| Maskiner och inventarier | 8,7 | 8,0 |
| Summa | 39,3 | 38,2 |
| Avskrivningar | ||
| Planenlig avskrivning baseras på ursprungligt anskaffningsvärde och sker utifrån förväntad ekonomisk livslängd. I kommunen påbörjas avskrivningarna månaden efter anskaffning/färdigställande. Finansiella anläggningstillgångar, mark och konst avskrivs inte. | ||
| Huvudsakligen tillämpas följande linjära avskrivningstider: | ||
| Byggnader och anläggningar 20, 33, 50 och 60 år. | ||
| Maskiner, fordon och inventarier 3-10 år. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 4 Jämförelsestörande poster |
||
| Jämförelsestörande intäkter | ||
| Reavinst försäljning diverse fastighet | 1,4 | 1,3 |
Jämförelsestörande kostnader |
||
| Nedskrivning Björknäs | – 8,8 | 0,0 |
Summa netto |
– 7,3 | 1,3 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 5 Skatteintäkter |
||
| 1. Preliminära månatliga inbetalningar | 840,4 | 835,4 |
| 2. Slutavräkning avseende förra året rättelse | – 2,7 | 1,0 |
| 3. Slutavräkning avseende innevarande år prognos | – 1,1 | – 3,8 |
| Summa | 836,5 | 832,6 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 6 Generella statsbidrag netto |
||
| Inkomstutjämning | 245,7 | 229,7 |
| Kostnadsutjämning | 7,4 | 14,8 |
| Strukturbidrag | 2,0 | 2,0 |
| Regleringsbidrag/avgift | 2,9 | – 0,2 |
| Särskilt statsbidrag LSS | 41,3 | 39,5 |
| Fastighetsavgift | 36,8 | 34,6 |
| Tillfälligt stöd flyktingsituation/stöd bostadsbygg | 27,5 | 62,3 |
| Summa | 363,6 | 382,7 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 7 Finansiella intäkter |
||
| Räntor egna medel, dröjsmålsräntor | 5,9 | 4,4 |
| Summa | 5,9 | 4,4 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 8 Finansiella kostnader |
||
| Räntor anläggningslån med mera | 2,8 | 2,8 |
| Finansiell kostnad pensioner | 1,5 | 1,6 |
| Summa | 4,2 | 4,4 |
| Finansiell kostnad pensioner avser den ränta som utgår på intjänad pension som redovisas i balansräkningen. Kvarstående avsättning som ränteberäknas utgörs av intjänad kompletterande ålderspension samt efterlevandepension och särskild ålderspension. | ||
| Kommunen följer huvudregeln enligt RKR 15.1. Lånekostnader belastar således resultatet för den period till vilken de hänför sig. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 9 Årets resultat |
||
| Kommunal redovisningslag föreskriver att avstämning ska göras mot balanskravet: | ||
| Årets resultat enligt resultaträkningen | – 52,0 | 31,7 |
| Avgår realisationsvinster | – 1,4 | – 1,3 |
| Årets resultat enligt balanskravet | – 53,4 | 30,3 |
| IB ackumulerade ej återställda negativa resultat | 0,0 | 0,0 |
| Årets negativa balanskravsresultat | – 53,4 | |
| Synnerliga skäl att inte återställa | 53,4 | |
| UB ackumulerade ej återställda negativa resultat | 0,0 | 0,0 |
| Realisationsvinster består av reavinst vid försäljning fastigheter till Krambo. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 1 Verksamhetens intäkter |
||
| Kommunen | 383,9 | 432,1 |
| Kommunhus | 147,4 | 140,8 |
| Övriga | 35,3 | 24,0 |
| Summa | 566,5 | 596,9 |
| Noten visar intäkterna så som de redovisas i koncernresultaträkningen, det vill säga ägd andel multiplicerat med totala intäkter reducerade med interna mellanhavanden. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 2 Verksamhetens kostnader |
||
| Kommunen | 1 477,8 | 1 467,4 |
| Kommunhus | 192,0 | 206,6 |
| Övriga | 43,0 | 33,6 |
| Summa | 1 712,9 | 1 707,6 |
| Noten visar kostnaderna så som de redovisas i koncernresultaträkningen, det vill säga ägd andel multiplicerat med totala intäkter reducerade med interna mellanhavanden. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 3 Avskrivningar |
||
| Kommunen | 39,3 | 38,2 |
| Kommunhus | 35,6 | 34,2 |
| Övriga | 2,7 | 2,1 |
| Summa | 77,5 | 74,5 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 4 Jämförelsestörande poster |
||
| Jämförelsestörande intäkt | 1,3 | 0,4 |
| Jämförelsestörande kostnad | 8,8 | 0,0 |
| Nedskrivning av Björknäs fd sjukhem. | ||
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 5 Finansiella intäkter |
||
| Kommunen | 3,3 | 1,8 |
| Kommunhus | 0,7 | 0,8 |
| Övriga | 0,0 | 0,0 |
| Summa | 4,0 | 2,7 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 6 Finansiella kostnader |
||
| Kommunen | 4,2 | 4,4 |
| Kommunhus | 13,2 | 14,3 |
| Övriga | 0,2 | 0,2 |
| Summa | 17,6 | 18,8 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 7 Skatter, minoritetsandelar |
||
| Skatter betalda | 0,0 | 0,0 |
| Uppskjuten skatt/minoritetsintresse | 8,8 | 22,3 |
| Summa | 8,8 | 22,3 |