Nothänvisningar
Kommunen
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 1 Verksamhetens intäkter |
||
| Verksamhetens intäkter enligt driftredovisningen | 576,7 | 620,2 |
| Avgår interna poster | – 155,4 | – 151,1 |
| Summa | 421,3 | 469,1 |
Not 2 Verksamhetens kostnader |
||
| Verksamhetens kostnader enligt driftredovisningen | 1 783,9 | 1 767,1 |
| Avgår interna poster | – 155,4 | – 151,1 |
| Summa | 1 628,5 | 1 616,0 |
Därav Pensionskostnader |
||
| Årets ökning av pensionsavsättning | 11,0 | – 0,4 |
| Årets utbetalningar | 36,1 | 35,6 |
| Årets intjänade individuella del för utbetalning | 42,4 | 38,5 |
| Insatt i pensionsstiftelse | 0,0 | 0,0 |
| Summa | 89,5 | 73,8 |
Not 3 Avskrivningar |
||
| Mark, byggnader och tekniska anläggningar | 30,5 | 30,2 |
| Maskiner och inventarier | 8,7 | 8,0 |
| Summa | 39,3 | 38,2 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 4 Jämförelsestörande poster |
||
| Jämförelsestörande intäkter | ||
| Reavinst försäljning diverse fastighet | 1,4 | 1,3 |
Jämförelsestörande kostnader |
||
| Nedskrivning Björknäs | – 8,8 | 0,0 |
Summa netto |
– 7,3 | 1,3 |
Not 5 Skatteintäkter |
||
| 1. Preliminära månatliga inbetalningar | 840,4 | 835,4 |
| 2. Slutavräkning avseende förra året rättelse | – 2,7 | 1,0 |
| 3. Slutavräkning avseende innevarande år prognos | – 1,1 | – 3,8 |
| Summa | 836,5 | 832,6 |
Not 6 Generella statsbidrag netto |
||
| Inkomstutjämning | 245,7 | 229,7 |
| Kostnadsutjämning | 7,4 | 14,8 |
| Strukturbidrag | 2,0 | 2,0 |
| Regleringsbidrag/avgift | 2,9 | – 0,2 |
| Särskilt statsbidrag LSS | 41,3 | 39,5 |
| Fastighetsavgift | 36,8 | 34,6 |
| Tillfälligt stöd flyktingsituation/stöd bostadsbygg | 27,5 | 62,3 |
| Summa | 363,6 | 382,7 |
Not 7 Finansiella intäkter |
||
| Räntor egna medel, dröjsmålsräntor | 5,9 | 4,4 |
| Summa | 5,9 | 4,4 |
Not 8 Finansiella kostnader |
||
| Räntor anläggningslån med mera | 2,8 | 2,8 |
| Finansiell kostnad pensioner | 1,5 | 1,6 |
| Summa | 4,2 | 4,4 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 9 Årets resultat |
||
| Kommunal redovisningslag föreskriver att avstämning ska göras mot balanskravet: | ||
| Årets resultat enligt resultaträkningen | – 52,0 | 31,7 |
| Avgår realisationsvinster | – 1,4 | – 1,3 |
| Årets resultat enligt balanskravet | – 53,4 | 30,3 |
| IB ackumulerade ej återställda negativa resultat | 0,0 | 0,0 |
| Årets negativa balanskravsresultat | – 53,4 | |
| Synnerliga skäl att inte återställa | 53,4 | |
| UB ackumulerade ej återställda negativa resultat | 0,0 | 0,0 |
Not 11 Kassaflödesanalys |
||
| Investering i finansiella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,0 |
Not 12 Kassaflödesanalys |
||
| Minskning av långfristiga fordringar | 0,0 | 0,0 |
Not 13 Mark, byggnader och tekniska anläggningar |
||
| Allmän markreserv | ||
| Ingående bokfört värde | 21,4 | 21,2 |
| Försäljning | ||
| Nyanskaffningar | 0,8 | 0,1 |
| Nedskrivning | ||
| Utgående bokfört värde | 22,2 | 21,4 |
Verksamhetsfastigheter |
||
| Ingående bokfört värde | 115,4 | 120,2 |
| Försäljning | ||
| Nyanskaffningar | 4,7 | 2,8 |
| Avskrivningar | 7,5 | 7,6 |
| Utgående bokfört värde | 112,6 | 115,4 |
Fastigheter för affärsverksamhet |
||
| Ingående bokfört värde | 160,5 | 151,6 |
| Försäljning | ||
| Nyanskaffningar | 16,8 | 16,3 |
| Avskrivningar | 8,2 | 7,4 |
| Justering IB från föregående år | ||
| Utgående bokfört värde | 169,1 | 160,5 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Publika fastigheter |
||
| Ingående bokfört värde | 137,3 | 136,7 |
| Försäljning | ||
| Nyanskaffningar | 9,5 | 7,4 |
| Avskrivningar | 6,8 | 6,8 |
| Justering IB från föregående år | ||
| Utgående bokfört värde | 139,9 | 137,3 |
Fastighet för annan verksamhet |
||
| Ingående bokfört värde | 53,6 | 40,8 |
| Försäljning | ||
| Nyanskaffningar | 28,1 | 14,8 |
| Avskrivningar | 11,2 | 2,0 |
| Justering IB från föregående år | ||
| Utgående bokfört värde | 70,5 | 53,6 |
Leasingtillgång Krambo |
||
| Ingående bokfört värde | 33,0 | 37,2 |
| Nyanskaffningar | ||
| Avskrivningar | 4,1 | 4,1 |
| Utgående bokfört värde | 28,9 | 33,0 |
Summa Mark, byggnader och tekniska anläggningar |
543,2 | 521,2 |
Not 14 Maskiner och inventarier |
||
| Ingående bokfört värde | 30,7 | 25,9 |
| Försäljning | ||
| Nyanskaffningar | 7,8 | 12,8 |
| Avskrivningar | 8,7 | 8,0 |
| Justering IB från föregående år | ||
| Utgående bokfört värde | 29,8 | 30,7 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 15 Konst |
||
| Ingående bokfört värde | 3,2 | 3,1 |
| Nyanskaffningar | 0,1 | 0,1 |
| Utgående bokfört värde | 3,3 | 3,2 |
Not 16 Finansiella anläggningstillgångar |
||
| Aktier, Andelar | ||
| Kramfors Kommunhus AB | 72,0 | 72,0 |
| Övriga bolag | 3,7 | 3,6 |
| Delsumma | 75,7 | 75,6 |
Långfristiga fordringar |
||
| Långfristiga fordringar på koncernbolag | ||
| Långfristiga fordringar på övriga bolag/föreningar | ||
| Förlagslån Kommuninvest | 4,2 | 4,2 |
| Avgår: kortfristig del av långfristig fordran | ||
| Delsumma | 4,2 | 4,2 |
| Summa | 79,9 | 79,8 |
Not 17 Förråd, exploateringsfastigheter |
||
| Va-material med mera | 1,1 | 1,8 |
| Expl fastigheter | 3,3 | 3,3 |
| Summa | 4,4 | 5,1 |
Not 18 Kortfristiga fordringar |
||
| Fakturafordringar | 26,9 | 29,6 |
| Övriga fordringar, förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 97,4 | 88,0 |
| Kortfristig del av långfristig fordran | ||
| Summa | 124,2 | 117,5 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 19 Kassa och bank |
||
| Checkräkning, (kommunens eget koncernkonto) | 81,5 | 110,7 |
| Checkräkning, (netto övriga koncernkonto) | 71,7 | 51,1 |
| Kontantkassa | 0,0 | 0,0 |
| Summa | 153,2 | 161,8 |
Koncernkontotillgodohavanden, Brutto |
||
| Kramfors kommun1) | 83,2 | 112,8 |
| Kramfors kommunhus AB | – 1,6 | – 1,3 |
| Krambo bostads AB | 35,2 | 25,8 |
| Kramfors Industri AB | – 5,6 | – 6,1 |
| Kramfors Mediateknik AB | 19,0 | – 8,5 |
| Höga Kusten Airport AB | 0,2 | 3,1 |
| Räddningstjänstförbundet | 22,7 | 35,8 |
| 153,1 | 161,7 | |
Not 20 Eget kapital |
||
| Ingående eget kapital enligt balansräkning | 380,3 | 348,7 |
| Årets resultat | – 52,0 | 31,7 |
| Utgående eget kapital | 328,4 | 380,3 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 21 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
||
| Avsättning exklusive särskild ålderspension | 78,4 | 67,1 |
| Avsättning för särskild ålderspension | 9,3 | 6,7 |
| Summa | 87,7 | 73,8 |
Ingående avsättning |
73,8 | 72,6 |
| Pensionsutbetalningar | – 4,4 | – 3,9 |
| Nyintjänad pension | 12,7 | 2,9 |
| Ränta | 1,6 | 1,2 |
| varav ändrad diskonteringsränta | 0,0 | 0,3 |
| Indexering | 0,0 | 0,8 |
| Övrigt | 1,2 | – 0,1 |
| Förändring av löneskatt | 2,7 | 0,3 |
| Utgående avsättning | 87,7 | 73,8 |
Specifikation |
||
| Särskild avtalspension | 7,7 | 0,7 |
| Förmånsbestämd ålderspension | 53,7 | 58,5 |
| PA-KL pensioner | 7,2 | |
| Efterlevandepension | 1,4 | 0,1 |
| OPF-KL | 0,5 | |
| Summa pensioner | 70,6 | 59,4 |
| Löneskatt | 17,1 | 14,4 |
| Summa pensioner inklusive löneskatt | 87,7 | 73,8 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Totala pensionsåtaganden 31/12 |
||
| Avsättningar | 87,7 | 73,8 |
| Ansvarsförbindelse | 533,6 | 601,0 |
| Intjänat under året | 39,1 | 38,5 |
| Avgår det som täcks via pensionsstiftelse inklusive löneskatt på insatta medel. | 149,0 | 149,0 |
| Totalt åtagande för pensioner | 511,3 | 564,3 |
Not 22 Andra avsättningar |
||
| Avsättning för fd Björknäs sjukhem | 8,7 | |
| Avsättning för återställande av Högbergstippen | 23,9 | 22,8 |
| Avsättning förlusttäckning gymnasieförbundet | 0,3 | |
| Avsättning VA-fond | 22,9 | 17,5 |
| Summa | 55,5 | 40,6 |
Ingående balans återställning |
21,7 | 20,7 |
| Årets avsättning | 1,0 | 1,0 |
| Utgående balans återställning | 22,7 | 21,7 |
Ingående balans eftervård |
1,1 | 1,0 |
| Årets avsättning | 0,1 | 0,1 |
| Utgående balans eftervård | 1,2 | 1,1 |
Not 23 Långfristiga skulder |
||
| Lån i bank i svenska kronor | 127,4 | 87,4 |
| Långfristig skuld Krambo | 0,5 | 0,5 |
| Finansiell lease | 39,0 | 44,6 |
| Summa | 166,9 | 132,4 |
Sammanställning operationella avtal helår 2018-12-31
| Betalningar | ||||
|---|---|---|---|---|
| t.o.m. 2018- 12-31 |
nästkom- mande 12 mån |
13 till 60 mån |
efter 60 mån |
|
| Operationell leasing inventarier och utrustning | 2,5 | 1,0 | 0,3 | 0,0 |
| Operationell lease fordon | 5,5 | 4,3 | 2,2 | |
| Total operationell lease | 8,1 | 5,2 | 2,6 | 0,0 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Not 24 Kortfristiga skulder |
||
| Leverantörsskulder | 46,6 | 54,1 |
| Källskatt m fl lönerelaterade | 107,8 | 105,2 |
| Intjänad pensionsrätt | 39,1 | 38,5 |
| Skulder koncernkontotillgodohavanden | 71,7 | 51,1 |
| Övriga skulder och upplupna kostnader | 34,5 | 43,1 |
| Summa | 299,6 | 292,1 |
Not 25 Inom linjen |
||
| Krambo Bostads AB | 842,8 | 846,8 |
| Kramfors Industri AB | 4,3 | 2,2 |
| Kramfors Mediateknik AB | 54,3 | 6,8 |
| Höga Kusten Airport AB | 7,8 | 5,5 |
| Egna hem 40 % förlustansvar | 0,6 | 0,8 |
| Summa | 909,7 | 862,1 |
| Löpande prisnivå, mnkr | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
Pensionsåtaganden |
||
| Ränte och basbeloppsuppräkning | 2,0 | 2,1 |
| Utbetalningar | – 5,5 | – 4,8 |
| Sänkning av diskonteringsränta | 0,0 | 0,3 |
| Aktualisering | 0,0 | 0,0 |
| Övriga förändringar netto | 17,4 | 3,6 |
| Årets förändring | 13,9 | 1,2 |
Ansvarsförbindelse pensioner |
||
| Ingående balans | 601,0 | 612,4 |
| Ränte- och basbeloppsuppräkning | 14,0 | 16,4 |
| Utbetalningar | – 30,6 | – 30,8 |
| Aktualisering | 0,0 | 0,0 |
| Sänkning av diskonteringsränta | 0,0 | 0,0 |
| Förtroendevalda | 0,9 | – 0,2 |
| Övriga poster | – 51,7 | 3,2 |
| Utgående balans ansvarsförbindelse pensioner | 533,6 | 601,0 |
därav täckt via pensionsstiftelsemedel |
149,0 | 149,0 |